Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Otlaky způsobené zubní protézou

Když zubní protézy bolí 

Odhadovaná doba čtení: 3,30 min.

Zubní protéza dokáže významně usnadnit život – díky ní můžete konečně zase kousat jako dřív. Nové protézy si však vyžadují určité adaptační období, během kterého si vaše ústa musejí zvyknout na přítomnost cizího objektu. Zejména zpočátku může nová zubní náhrada působit bolest při žvýkání nebo nepříjemně tlačit na dásně – výsledkem pak bývají bolestivé otlaky. I na tyto problémy se však najde řešení. Existuje hned několik způsobů, jak zamezit otlakům od protézy a užívat si krásný úsměv bez potíží.

Jak dlouho jste si zvykali na novou zubní protézu?

Když zubní protézy způsobují otlaky

Nová zubní protéza často způsobuje svému nositeli pocit, jako by v ústní dutině najednou nebylo dost místa. Kromě toho jej může potrápit zvýšená tvorba slin, ztuhlé žvýkací svaly a také fakt, že se musí v podstatě znovu učit mluvit a jíst s nasazenou protézou.

Mezi další nepříjemné doprovodné jevy patří otlaky. Zubní protéza však může způsobit i bolestivé oděrky nebo dokonce zánět dásní či ústní sliznice.

S nošením protézy se téměř vždy pojí určité adaptační období. Přestože je zubní náhrada vytvarovaná na míru pacientovým čelistem, jeho dásně a jazyk si na novinku musejí chvíli zvykat. Právě v této době může protéza působit bolest při žvýkání nebo vytvářet nepříjemný tlak na některá místa.

Jaké druhy zubních protéz způsobují otlaky

Míra nepohodlí závisí na druhu zubní náhrady. Snímatelné protézy se dělí na částečné a celkové: zatímco částečná protéza se upevňuje na zbývající zuby, celková protéza drží na svém místě pouze díky podtlaku vzniklému mezi dásněmi a protézou. Další možnost představují teleskopické protézy, jejichž kotvicí spony spočívají na zbývajících zubech a zajišťují tak rovnoměrné zatížení.

Poměrně běžně se stává, že nošení částečných, celkových i teleskopických protéz provází bolest. Často – zejména u celkových protéz – dochází k otlakům. Tyto zubní náhrady musejí nositeli opravdu dokonale padnout, aby se žvýkací tlak přenášel na protézu bez vzniku nežádoucích otlačenin. Pokud je podtlak příliš silný nebo naopak nedostatečný, protéza může působit bolest při kousání či jiné potíže.  S případným otlaky pomůže zubní lékař, který protézu patřičně upraví. Adaptační období u nových protéz vskutku nebývá příliš příjemné, ale obvykle se vyplatí jej vydržet.

Jak dlouho trvá zvyknout si na protézu?

Otlaky se často objevují zejména u nových protéz. Adaptace může trvat několik dní, po kterých nepříjemné pocity často samy odezní s tím, jak si ústa postupně přivyknou na nové uspořádání. V tuto dobu se také standardně koná prohlídka u zubního lékaře, který zkontroluje, jak protéza sedí, a v případě nutnosti ji upraví. Pouhé zbroušení někdy nestačí a protéza se musí "rebazovat“ přidáním nové vrstvy materiálu.

Co je rebaze protéz?

"Rebaze“ označuje způsob úpravy již hotových zubních náhrad, pomocí které lze řešit otlaky způsobené protézou nebo bolestivost při žvýkání. Spočívá v tom, že zubní lékař vytvoří nový otisk se stávající protézou a ta se následně ve stomatologické laboratoři vyplní neboli "rebazuje“ pomocí stejného nebo měkčího materiálu. Tato úprava zajistí rovnoměrné zatížení a zamezí otlakům od protézy.

Jak mohu léčit otlaky způsobené protézou?

Léčba otlaků způsobených protézou se řídí v první řadě jejich příčinou. Zejména u nových protéz se často stává, že zpočátku tlačí nebo bolí. Pokud otlaky neodezní ani poté, co si ústa na protézu přivyknou, měli byste ji odnést k zubnímu lékaři a nechat upravit. To samé platí i v případech, kdy protéza přestane dobře sedět nebo je opotřebená po určitých změnách v čelisti.

Kromě špatně padnoucí protézy mohou otlaky souviset i s jejím nedostatečným čištěním. Zbytky potravy nejenže mohou způsobovat otlaky, ale také přispívají k šíření bakterií a vzniku zánětu. Proto je nezbytné protézu pečlivě čistit.

Prevent denture pressure points

Pokud již ke vzniku otlaků od protézy došlo, pomohou například výplachy s heřmánkovým či šalvějovým čajem nebo potírání protizánětlivým gelem. Doporučuje se také zpočátku vyřadit z jídelníčku velmi horké, kořeněné nebo kyselé potraviny a nápoje, které mohou ústní sliznici ještě více podráždit. Pokud se u vás vyskytly jakékoli potíže, měli byste v každém případě navštívit zubního lékaře a nechat si od něj zkontrolovat, zda protéza správně sedí.

 

Když se otlaky objeví až po čase

Otlaky vás mohou potrápit i v případě, že protézu nosíte již roky. Naše čelisti a ústní sliznice se během let mění a protézy se časem opotřebují. Otlaky nebo záněty v ústní dutině se tedy mohou objevit i poté, co protéza dlouhou dobu sloužila dobře. Proto jsou zejména pro nositele zubních náhrad tak důležité pravidelné stomatologické prohlídky: zubní lékař zkontroluje, zda protéza správně sedí a drží na svém místě, což pomáhá s prevencí vzniku otlaků. Pokud je to nutné, protéza se zbrousí nebo "rebazuje“ přidáním nové vrstvy materiálu.

Využití fixačních přípravků by se vždy mělo konzultovat se zubním lékařem, jelikož protézy jsou konstruovány jako samodržící. Pokud zubní náhrada přestane sedět, doporučuje se spíše pořídit novou.

Správné čištění jako prevence otlaků od protézy

Kromě toho, že zubní náhrada musí svým tvarem odpovídat čelisti a naopak, je také důležité dbát na správné čištění protézy a ústní hygienu. Zbytky potravy totiž mohou způsobit otlaky pod protézou. Nedostatečné čištění navíc vede k usazování bakterií na protéze, což může přispívat ke vzniku různých potíží včetně gingivitidy (zánětu dásní), moučnivka nebo zápachu z úst. Protézy by se měly čistit tvrdým kartáčkem a v případě nutnosti také dentální nití nebo mezizubním kartáčkem. V obchodech jsou k dostání i speciální čisticí prostředky na protézy.

Další zajímavé články

Krvácení dásní
Krvácení dásní

Dásně mohou krvácet z řady různých důvodů. Dobrou zprávou je, že léčba zpravidla netrvá dlouho.

Ústní dutina

Naše trávicí ústrojí začíná již v ústní dutině. Přečtěte si, z čeho se skládá, jaké zastává funkce a jaké ji postihují onemocnění.

Dásně

Dásně chrání naše zuby a drží je pevně na svém místě. Přečtěte si, jak nejlépe udržovat naše dásně zdravé.