Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY
Zdravé dásně
Citlivá základna pro naše zuby
Odhadovaná doba čtení: 3 min.
Dásně chrání naše zuby a zajišťují mimo jiné i to, aby zůstaly na svém místě. Právě proto bychom se měli pečlivě starat nejen o chrup, ale také o dásně. Jinak mohou postupem času začít ustupovat nebo na sebe upozorňovat krvácením či bolestivým zánětem. V takovém případě je opravdu nejvyšší čas začít se správnou péčí. Jak tedy nejlépe zajistit zdravé dásně?
Proč jsou zdravé dásně důležité?
Dásně zastávají dvě důležité role: udržují zuby na svém místě a chrání hlouběji uložené části chrupu. Jako součást ústní sliznice jsou obzvláště dobře prokrvené a na bolest reagují citlivěji než vnější pokožka. Záněty či poranění dásní proto bývají nejen mimořádně nepříjemné, ale mohou také narušovat jejich dlouhodobou ochrannou funkci.
Tím spíš je opravdu důležité správně o dásně pečovat. Zdravé dásně se vyznačují mimo jiné tím, že těsně přiléhají ke krčkům zubů a mají světle růžovou barvu. Pokud dásně otečou, zarudnou, stanou se velmi citlivé na bolest nebo dokonce krvácejí, jedná se pravděpodobně o zánět v ústní dutině.
Následky nedostatečné péče o dásně
Stejně jako ve zbytku našeho těla i v ústní dutině se vyskytují bakterie. Pokud ulpívají na zubech, vzniká plak, který je třeba včas odstraňovat každodenním čištěním zubů a péčí o dásně.
V opačném případě se mohou bakterie přemnožit a rozšířit do prostoru mezi zub a dáseň, kde uvolňují toxiny a vyvolávají reakci našeho imunitního systému. Tím dochází k zánětu dásní. Často představuje varovný signál, že byste měli více dbát na ústní hygienu. S pomocí patřičné péče o dásně zánět odezní – pokud ne, navštivte zubního lékaře.
Nebezpečí nezdravých dásní
Bakterie a zánět se dále rozšiřují, což přispívá ke vzniku kazů a zubního kamene. V nejhorším případě dojde až k napadení částí zubu uložených hlouběji v dásních. Při paradentóze se dásňové kapsy zvětšují a dásně nakonec začnou ustupovat.
Ztrácejí tím schopnost plnit svou stabilizační a ochrannou funkci. Toto onemocnění se může rozšířit do celého parodontu (=závěsný aparát zubu) či jiných částí těla a vést až ke ztrátě zubů. Potíže spojené s paradentózou může zmírnit zubní lékař, který vám dásně opatrně vyčistí.
Jak na silné dásně?
Nejjistější cestou ke zdravým dásním a krásným zubům je zabránit bakteriím, aby se usazovaly na zubech a rozběhly tak koloběh problémů se zuby a dásněmi. Zdraví ústní dutiny tedy v první řadě stojí na pravidelné ústní hygieně, která zahrnuje i pravidelné prohlídky u zubního lékaře. Signály zánětu ani bolest není radno přehlížet, jinak se včas nepodaří zabránit ustupování dásní.
11 tipů pro zdravé dásně
-
Důkladná a pravidelná ústní hygiena zaměřená na zuby i dásně
-
Používejte zubní kartáček s měkkými štětinkami.
-
Používejte dentální nit a případně také mezizubní kartáčky.
-
Zamezte šíření bakterií i pomocí ústní vody.
-
V případě nutnosti provádějte masáž dásní, která zlepší prokrvení.
-
Zajistěte dostatečný přísun vitamínů a minerálů, zejména vitamínu C.
-
Tuhé pokrmy vyžadující žvýkaní stimulují dásně a tvorbu slin.
-
Dvakrát ročně prohlídka u zubního lékaře.
-
Dlouhé vyplachování úst olejem (tzv. oil pulling) jako metoda k odstranění patogenů, např. s pomocí tea tree oleje nebo kokosového oleje.
-
Dopřejte si profesionální vyčištění zubů, pokud je to nutné.
-
Stravujte se zdravě a co možná nejvíce omezte konzumaci cukru.
Pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava, málo stresu – tyto rady pro zdravé tělo znají všichni. Někdy se však trochu přehlíží skutečnost, že nedílnou součástí zdravého životního stylu je i ústní hygiena. Naše zuby a dásně patří k našemu tělu úplně stejně jako jiné orgány – a mohou také úplně stejně ovlivňovat jeho celkový stav. Dodržovat správnou ústní hygienu je tedy moudrá volba za jakýchkoli okolností, a navíc to není nijak obtížné.
Jak pomoci podrážděným dásním
V případě přetrvávajícího zánětu dásní se doporučuje navštívit zubního lékaře, který objasní příčinu. Do té doby si můžete ulevit od příznaků vlastními silami, například kloktáním heřmánkového nebo šalvějového čaje; další možností je přiložit na postižené místo vlhký čajový sáček. Proti zánětu a otoku může pomoci také cokoli studeného.
Prokrvení dásní zlepšíte jemnou masáží. Podobného výsledku dosáhnete i čištěním zubů nebo žvýkáním tužších potravin. Měli byste však postupovat opatrně, aby se dásně při masírování neporanily. Pokud to ústní sliznici nedráždí, můžete k masáži použít i esenciální oleje. Na podrážděná místa naneste třeba tea tree olej, který je antiseptický a pomáhá bojovat proti zánětu.
Zdravé dásně chrání zuby a udržují je na svém místě, což je důležité pro celkové zdraví ústní dutiny. Pokud se budeme o dásně pečlivě starat, můžeme si užívat zářivého úsměvu po dlouhé roky.