Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Zdraví úst souvisí s vaším celkovým zdravotním stavem. Ovlivňuje schopnost mluvit, usmívat se, rozpoznávat chutě a zpracovávat nezbytné živiny. Působí tedy významně na kvalitu života, a proto je tak důležité udržovat ústa zdravá za pomoci každodenní zubní a ústní hygieny. Ústní hygiena přitom zahrnuje víc než jen péči o zuby; mezizubní prostory a dásně také potřebují zbavit nečistot. Opravdu důkladná ústní hygiena prospívá nejen dásním, ale také ústní sliznici a krku. S našimi tipy pro správnou ústní péči bude čištění hračka, dokonce i pro nositele rovnátek a zubních protéz.

Anketa

Které z následujících možností jsou součástí vaší ústní / dentální hygieny?

Důležité pomůcky v péči o ústní dutinu

Zubní kartáček

Čištění zubů tvoří základ ústní hygieny. Je důležité provádět ho pečlivě a minimálně dvakrát denně, přičemž zuby i dásně by se měly čistit krouživým pohybem za použití pouze mírného tlaku. Ani zubní kartáček a pasta však nedokáží dokonale vyčistit všechna důležitá místa ústní dutiny.

Dentální nit

Mezizubní prostory je třeba každý den čistit dentální nití, aby byla celková péče o ústní dutinu opravdu důkladná. Klasickou dentální nit stačí jednoduše napnout mezi prsty a opatrně vyčistit prostory mezi jednotlivými zuby. Alternativním řešením jsou mezizubní kartáčky, které zastávají obdobnou funkci.

Ústní voda

Ústní voda pomáhá odstraňovat plak na zubech i na jazyku. Bílý povlak na jazyku se tvoří například usazováním zbytků potravy, případně může být projevem nějakého onemocnění ústní dutiny. Ústní voda má dezinfekční účinky, dokáže předcházet zánětu a zaručeně se dostane do všech zákoutí ústní dutiny.

Škrabka na jazyk

Škrabka na jazyk umožňuje odstranit z povrchu jazyka zbytky potravy, povlak a také bakterie – zdejší vlhko a teplo jim totiž svědčí. Čištění jazyka by proto ve vaší každodenní ústní hygieně nemělo chybět.

Prohlídky u zubního lékaře

Kromě každodenní ústní péče jsou nezbytné také pravidelné kontroly u zubaře. I když se ústní dutina jeví zdravá, posoudit to může s jistotou pouze stomatolog. Navštěvujte jej pravidelně, jako prevenci případných onemocnění úst.

V neposlední řadě nezapomínejte na zdravou stravu! Omezte sladké potraviny a pijte pokud možno vodu.

Ústní hygiena & tipy pro péči o ústní dutinu

Zápach z úst (halitóza)

Příčinou páchnoucího dechu bývá zpravidla nedostatečná ústní hygiena, ale mohou jej vyvolat například i některá onemocnění.

Ústní dutina

Naše trávicí ústrojí začíná již v ústní dutině. Přečtěte si, z čeho se skládá, jaké zastává funkce a jaké ji postihují onemocnění.

Dásně

Dásně chrání naše zuby a drží je pevně na svém místě. Přečtěte si, jak nejlépe udržovat naše dásně zdravé.

Ústní sliznice

Ústní dutina je vystlaná ústní sliznicí. Jelikož se buňky této sliznice dokáží obzvláště rychle dělit, případná poranění v těchto místech se hojí kratší dobu.

Prořezávání zubů u dětí

Prořezávání prvních zoubků je zpravidla pro děti nepříjemné. Existují však způsoby, jak jim od bolesti ulevit.

Otlaky způsobené zubní protézou

Špatně padnoucí zubní protéza může vést ke vzniku nepříjemných otlaků. Přečtěte si, co vám uleví v případě těchto lokálních zánětů v ústech.

Jak správně čistit dětské zoubky?

Je přirozené, že rodiče mají určité otázky ohledně čištění zoubků u jejich dětí. V tomto článku se dozvíte, kdy s čištěním začít, jak postupovat a také jak předcházet tvorbě zubních kazů.

Suchost v ústech & jak ji léčit

Suchost v ústech, odborně označovaná jako xerostomie, je v populaci poměrně běžný problém, který čas od času postihne téměř každého.