Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Bolest při nošení rovnátek

Dokonalý úsměv bez oděrek

Odhadovaná doba čtení: 2 min.

Nošení fixních rovnátek vnímá řada lidí jako něco velmi nepohodlného. Koneckonců platí, že náprava nesprávného postavení chrupu je často nejen dlouhodobou, ale také nepříjemnou záležitostí. Navíc, používání rovnátek bývá nezřídka bolestivé. Zejména fixní rovnátka způsobují bolest v důsledku posunu zubů a zároveň mohou dráždit dásně, způsobovat oděrky nebo dokonce přispívat ke vzniku zánětu v ústní dutině.

Jakým způsobem řešíte bolest způsobenou nošením rovnátek?

Proč rovnátka způsobují bolest v ústech?

Girl with braces at the dentist

Po nasazení nových rovnátek často bolí nejen zuby, ale celá ústa. Vnitřní strana tváří, rty, jazyk i dásně si musejí na rovnátka nejprve zvyknout – zpočátku reagují velmi citlivě i na ta nejmenší vyvýšená místa rovnátek vznikem otlačenin a oděrek. Za normálních okolností by si měla sliznice uvyknout již po několika dnech; po pár týdnech by nositel neměl o rovnátkách vědět.

Co pomáhá na bolest způsobenou rovnátky?

Nošení fixních rovnátek může být někdy bolestivé. Dochází totiž k jejich tření o ústní sliznici, které vede ke vzniku otlaků. Kromě toho se může objevit také bolestivé podráždění a zánět na dásních neboli gingivitida. Pokud však chcete krásný úsměv, bez rovnátek se pravděpodobně neobejdete. Máme pro vás několik tipů, jak nosit rovnátka bez bolesti.

Péče o rovnátka a dásně

Základem pro zdraví ústní dutiny je čištění zubů několikrát denně. Nositelům fixních rovnátek může obzvláště dobře posloužit elektrický kartáček, který dokáže chrup vyčistit opravdu důkladně. Bolestem a různým dentálním potížím lze totiž předcházet pouze dlouhodobou a důslednou péčí. Dalším vhodným pomocníkem jsou také různé antibakteriální ústní vody.

Správná výživa

Kromě správného čištění úst je pro naše dentální zdraví zásadní také strava. Sladkosti a kyselé nápoje by se měly konzumovat pouze střídmě – to platí i pro nositele rovnátek. Tyto poživatiny totiž mohou poškozovat dásně a zuby.

Ochrana před otlaky

Zámečky nebo ostré hrany drátků se mohou nepříjemně zabodávat do ústní dutiny a způsobit podráždění. Zde přichází na pomoc ortodontický vosk: jednoduše odtrhněte malý kousek vosku a přitiskněte jej na problematické místo rovnátek. Tímto způsobem si zajistíte vítanou úlevu nejen během dne mezi jídly, ale také přes noc.

Léčba zánětu

Pokud fixní rovnátka způsobují bolest nebo dokonce vyvolaly zánět dásní, pomůže protizánětlivý gel s obsahem heřmánku. Pro zmírnění bolesti se také doporučuje kloktat heřmánkový čaj, což bývá nositelům rovnátek velmi příjemné.

Kdy se s bolestí od rovnátek vypravit k lékaři?

Poměrně běžně se stává, že dojde ke vzniku drobných oděrek, aft, krvácení dásní nebo gingivitidy. Obzvláště zpočátku není nošení rovnátek nic příjemného.

Řada bolestivých problémů spojených s rovnátky však po nějakém čase odezní. Poranění v ústech se totiž zpravidla brzy zahojí díky tomu, že zde dochází k velmi rychlému buněčnému dělení. Pokud vaše potíže trvají delší dobu, doporučujeme opět navštívit ortodontistu. V případě potřeby může ohnout nebo zakroutit vystupující drátky tak, aby nezpůsobovaly zánět.

Další zajímavé články

Krvácení dásní
Krvácení dásní

Dásně mohou krvácet z řady různých důvodů. Dobrou zprávou je, že léčba zpravidla netrvá dlouho.

Afty

Afty jsou drobné bolestivé vřídky v ústech. Zpravidla se dají snadno léčit a zahojí se do několika dnů.

Ústní sliznice

Ústní dutina je vystlaná ústní sliznicí. Jelikož se buňky této sliznice dokáží obzvláště rychle dělit, případná poranění v těchto místech se hojí kratší dobu.