Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY
Co způsobuje nepříjemnou suchost v ústech a jak se s ní vypořádat?
Suchost v ústech, odborně označovaná jako xerostomie, je v populaci poměrně běžný problém, který čas od času postihne téměř každého. Co tyto nepříjemné potíže způsobuje a jak je můžeme řešit?
Někteří lid dokonce trpí chronickou suchostí úst a rtů, kterou doprovází přetrvávající pocit žízně i po napití. Takové případy již vyžadují odbornou léčbu.
O suchosti v ústech
Jak jsme již zmínili v úvodu, suchost v ústech se vyskytuje celkem běžně a podle odhadů každý desátý člověk trpí dokonce chronickou suchostí. Způsobuje ji nedostatečná tvorba slin, které jsou nezbytné pro přijímání potravy a také se podílejí na očistě ústní dutiny.
Během dne vyprodukuje zdravý člověk kolem 1 až 1,5 litru slin tvořených z 99 % vodou a z 1 % anorganickými a organickými látkami, jež zastávají v ústní dutině několik ochranných funkcí. Pokud je však množství slin nedostačující, postižený začne pociťovat nepříjemnou suchost.
Příčiny suchosti v ústech
Suchost v ústech je buď náhlá, nebo chronická. Náhlou suchost v ústech může vyvolat několik různých příčin – k těm nejčastějším patří nedostatek tekutin neboli dehydratace, kdy snížená tvorba slin souvisí s nízkým příjmem tekutin nebo naopak jejich zvýšeným výdejem.
Vážnou a přetrvávající suchost v ústech mohou vyvolat určitá autoimunitní onemocnění postihující slinné žlázy, například revmatická artritida či lupus erythematodes. Viníkem mohou být také některé léky, kouření, hormonální změny během těhotenství či menopauzy, psychologické potíže nebo i některá další onemocnění včetně kvasinkových infekcí.
Příznaky doprovázející suchost v ústech
Suchost v ústech často doprovázejí další příznaky, nejčastěji pocit pálení v ústech a na jazyku, vysušené horní patro, potíže s polykáním potravy či pocit lepkavosti na patře.
Mezi další běžné příznaky suchosti v ústech patří bělavý povlak na jazyku, zápach z úst, ochraptělost, suché oči, zánět sliznic v ústní dutině, zkreslené vnímání chuti, pocit hořkosti v ústech a kovová pachuť. Suchost v ústech může také souviset se zvýšenou tvorbou zubních kazů.
Pokud se navíc cítíte unavení nebo vás trápí bolesti hlavy a vyčerpání, suchost v ústech může být signálem nějakého závažnějšího onemocnění.
Suchost v ústech během spánku
Řadu lidí postihuje suchost v ústech nejenom během dne, ale také v noci. Při spaní totiž může dojít k pootevření ústní dutiny a tím k vysychání sliznic. Dobrou zprávou je, že se jedná o celkem běžný jev a zpravidla nesouvisí s žádným onemocněním. V případě pocitu suchosti v ústech po ránu může být na vině také dehydratace.
Jak předcházet suchosti v ústech během spánku?
Budíte se neustále s pocitem suchosti v ústech? Kromě dehydratace patří k velmi častým příčinám také chrápání. Pokud s ním bojujete již delší dobu, měli byste se poradit s lékařem nebo navštívit spánkovou laboratoř. Jedině tak zjistíte důvod vašeho chrápání a budete jej moci správným způsobem řešit.
Suchost v ústech může vyvolat také suchý vzduch v ložnici – v takovém případě můžete vyzkoušet různé domácí přírodní prostředky, jako například inhalování páry obohacené eukalyptovým a levandulovým olejem. V neposlední řadě doporučujeme také využít zvlhčovače vzduchu a před spaním zajistit důkladné vyvětrání celé místnosti.
Suchost v ústech a bolest v krku
Máte velmi sucho v ústech a zároveň vás trápí bolest v krku? Mohlo by se jednat o infekci horních cest dýchacích, nejčastěji zánět hltanu bakteriálního nebo virového původu. Tato infekce se zpravidla projevuje nejen pocitem suchosti v ústní dutině, ale také škrábáním v krku, bolestí při mluvení, potížemi s polykáním či otoky v krku. V takovém případě byste měli nejprve vyléčit primární zdravotní potíže, a suchost v ústech následně také odezní.
Jak se zbavit suchosti v ústech?
Jelikož existuje celá řada možných příčin suchosti v ústech, neexistuje žádná univerzální rada pro všechny. Řešení by se vždy mělo řídit konkrétní příčinou. Níže jsme sepsali nejběžnější tipy a rady, jak se těchto potíží zbavit.
Správný pitný režim
Pokud se suchost v ústech objevila jako následek dehydratace, lze ji snadno vyřešit zajištěním dostatečného příjmu tekutin. Obecně se doporučuje vypít za den zhruba 2 až 3 litry tekutin, přičemž v případě intenzivnější fyzické aktivity nebo velmi teplého počasí by se toto množství mělo ještě navýšit.
Používání přípravků zvlhčujících ústní sliznici
Nedostatečné množství slin lze řešit také s pomocí tzv. umělých slin ve formě sprejů, gelů a tablet určených speciálně pro suchost v ústech – zvlhčují ústní dutinu a napomáhají tvorbě slin. Obvykle jsou k dostání v lékárnách jako volně prodejné přípravky.
Pomohou také žvýkačky a pastilky bez cukru
Suchost v ústech můžete zmírnit také žvýkáním žvýkaček s obsahem xylitolu, které stimulují tvorbu slin. Pokud se však u vás spolu se suchostí objevilo také větší množství zubních kazů, vyhýbejte se žvýkačkám a dalším pamlskům obsahujícím cukr.
Naučte se dýchat nosem
Vzduch vdechovaný ústy vysušuje sliznice, což vede k pocitu suchosti. Pokud je to i váš problém, naučte se dýchat nosem.
Vyměňte léky, které způsobují suchost v ústech
Uvádí se, že suchost v ústech patří k vedlejším účinkům asi 400 léčiv. Pokud máte podezření, že u vás pocit suchosti způsobují nějaké léky, poraďte se s lékařem a nechte si je případně vyměnit.
Prevence suchosti v ústech
Zaručený recept, jak předcházet suchosti v ústech, bohužel neexistuje. Následující tipy vám však alespoň pomohou snížit riziko, že se u vás tyto potíže objeví.
V první řadě je dobré vyhýbat se alkoholu a kofeinu. Oba totiž způsobují odvodňování organismu, což může následně vyvolat i suchost v ústech. Odborníci dále radí přestat s kouřením, protože vysušuje a dráždí ústní sliznici. Neméně důležité je také co nejvíc omezit potraviny s vysokým obsahem cukru.
Dodržujte správnou ústní hygienu
Zuby i ústní dutinu si čistěte každý den, včetně mezizubních prostor. Doporučujeme také používat ústní vodu bez alkoholu, protože alkohol může vysušovat.