Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Afty u miminek a dětí: příznaky a léčba

Zhruba každý čtvrtý člověk pravidelně trpí aftami – bolestivými vřídky v ústní dutině. Tyto potíže se bohužel nevyhýbají ani malým dětem. Proč afty vznikají a jaké možnosti léčby u dětí existují?

Afty u dětí

Pokud jste se stali rodiči, měli byste se seznámit s častými příznaky aft u malých dětí. Afty, odborně označované jako aftózní stomatitida, se projevují jako drobné bělavé vřídky se zarudlými okraji. Vyskytují se na vnitřní straně rtů a tváří, na měkkém patře a také na jazyku.

Dobrou zprávou je, že afty nepředstavují závažné nebezpečí ani u dětí, ani u dospělých. Jsou však velmi bolestivé a děti kvůli nim často odmítají jíst a pít. Nedostatečný příjem tekutin pak může vést až k nebezpečné dehydrataci. Afty se bohužel u dětí často objevují opakovaně.

Co způsobuje dětské afty?

Zajímá vás, co vlastně afty způsobuje? Odborníci zatím přesné příčiny neobjasnili. Podle dosavadních výzkumů se však zdá, že by afty mohly vznikat jako následek drobných poranění v ústech, například kvůli rovnátkům nebo nevhodnému zubnímu kartáčku, a také v důsledku nedostatku některých vitamínů. Dalšími viníky mohou být potravinové alergie, nevhodná strava či podráždění. Kromě toho může afty vyvolat také oslabení imunity. Nejmenší děti jsou pak k aftám obzvláště náchylné v době, kdy se jim prořezávají zoubky.  

Jak předcházet aftám u nejmenších dětí?

Pokud se vřídky u dítěte objevují opakovaně, je třeba dbát na správnou ústní hygienu. Myjte mu často ruce a nezapomeňte vyčistit všechno, co si vkládá do pusinky, zejména hračky, hrnky a dudlíky.

V případě starších dětí lze bolestivým aftám předcházet také správnou volbou zubního kartáčku s měkkými štětinkami. Naučte je, aby při čištění zubů na kartáček příliš netlačili. Mezi další důležitá preventivní opatření patří také zajištění pestré stravy bohaté na ovoce a zeleninu a správný výběr prostředků ústní hygieny.

Jak ulevit dětem od bolesti?

Pokud se dětem vytvoří afty, začněte s léčbou co nejdříve a dodržujte při tom několik základních doporučení. Podávejte dítěti tekutou nebo rozmixovanou stravu a vyhýbejte se kyselým či jinak dráždivým potravinám a také těm s hrubým povrchem, protože mohou dráždit ústní dutinu. Dále byste měli dbát na dostatečný přísun vitamínů a minerálů, zejména vitamínů skupiny B, železa a zinku.

Správná léčba aft u dětí

Léčba aft spočívá především v úlevě od bolesti a urychlení procesu hojení.  Ke zmírnění příznaků lze použít znecitlivující masti nebo gely, antibakteriální ústní vody a také bylinky s protizánětlivými účinky, jako je například heřmánek.

Než začnete léčit afty u novorozenců nebo velmi malých dětí, doporučujeme poradit se s lékařem o správných přípravcích. Na lékaře se obraťte také v případě, že se afty u dítěte objevují opakovaně. Stejně jako u jiných zdravotních problémů i zde platí, že léčba aft má začít co možná nejdříve.

Dbejte na dostatečný příjem tekutin a potravy

Jak jsme již uvedli, některé děti kvůli bolestivým aftám odmítají jíst a pít. I v takových případech je ovšem velmi důležité, aby dítě během dne alespoň něco snědlo a také aby dostatečně pilo. Doporučujeme třeba studené bylinkové čaje s heřmánkem. Podávané jídlo by také mělo být spíše studené a měkké, například rozmačkaný banán nebo vychladlá kaše.

Jak předcházet aftám a chránit děťátko

V rámci prevence aft zpravidla stačí dodržovat důkladnou ústní hygienu – zbytky potravin nebo plak totiž mohou napomáhat jejich vzniku.

Stoprocentně účinná prevence bohužel neexistuje, můžete se však pokusit alespoň omezit riziko vzniku aft. Ochráníte tak své děťátko a vyhnete se zdlouhavé léčbě. Máme pro vás několik tipů, které vám v tom pomohou:

  • Pravidelně si omývejte bradavky.

  • Používejte jednorázové prsní vložky.

  • Po každém kojení si pečlivě vysušte bradavky.

  • Důkladně čistěte dudlík i kojeneckou lahev.

  • Nedávejte si dudlík do úst.

  • Pokud máte podezření na kvasinkovou infekci v ústní dutině, poraďte se urychleně s lékařem.

Za jak dlouho se afty u dětí zahojí?

Léčba aft zpravidla trvá sedm až čtrnáct dní. V některých případech, zejména pokud jsou vřídky větší, mohou příznaky přetrvávat i několik týdnů.

Pokud se afty nezahojí do dvou týdnů nebo se potíže dokonce zhorší, navštivte lékaře. Stejně tak byste se měli poradit s lékařem v případě, že afty u dětí doprovází horečka, úbytek váhy nebo vřídky na zadečku a na rtech a také pokud je bolest příliš velká nebo má dítě problémy s polykáním.

Další zajímavé články

Otlaky způsobené zubní protézou

Špatně padnoucí zubní protéza může vést ke vzniku nepříjemných otlaků. Přečtěte si, co vám uleví v případě těchto lokálních zánětů v ústech.

Afty

Afty jsou drobné bolestivé vřídky v ústech. Zpravidla se dají snadno léčit a zahojí se do několika dnů.

Ústní dutina

Naše trávicí ústrojí začíná již v ústní dutině. Přečtěte si, z čeho se skládá, jaké zastává funkce a jaké ji postihují onemocnění.